OSOBNÝ tréner alebo ONLINE tréner ?

OSOBNÝ tréner alebo ONLINE tréner ?

V súčasnej dobe je trh nasýtený fitness trénermi. V každom fitku, na každom rohu, sociálnych sieťach Facebook , YouTube , či Instagram nájdete množstvo trénerov. 

Dnes sa nejdeme venovať hlavne výhodam trénera, ale pozrieme sa, prečo by ste si mali zvoliť osobného trénera, či už lokálneho, alebo aspoň dohodnúť osobné tréningy namiesto online "coachingu" .

Nie je nič ľahšie ako skopírovať tréningový plán a posielať ho za 20 Eur do všetkých kútov sveta. Ale je to skutočne to, čo potrebujete ? Online tréner skutočne po dohovore môže vypracovať aj tréningový plán, ktorý by mal sedieť vaším požiadavkám, nebudeme hádzať všetkých do jedného vreca. Komunikácia s klientom môže byť na veľmi kvalitnej a dobrej úrovni. Kedykoľvek vie reagovať na otázku, dotaz, či potrebnú zmenu. Po natočení videa vie zhodnotiť techniku a napísať konštruktívnu kritiku. Môže sa to všetko zdať fajn, môže to aj fungovať. U pokročilých športovcoch s vyšpičkovanou technikou a skúsenosťami môže ísť o dobré usmerňovanie a rady do ďalšieho progresu. Je to ale vhodné a dostatočné pre všetkých ? 

Výhodou osobného trénera je, že na vás môže dohliadať počas tréningu nepretržite a hneď reagovať na chyby v technike. Vedia sa upraviť hneď a nie je nutné odjazdiť celý tréning so zlou technikou a pri ďalšom tréningu rozmýšľať, ako tie pokyny zneli a ako boli myslené. Veľa veci na videu nie je dobre vidieť a chyby sa preukážu pri rôznych intenzitách zaťaženia. Ísť ťažké série cvikov so zlou technikou môže byť nebezpečné a čakať na vyjadrenie online trénera môže byť už zbytočné a neskoré. 

Ani tie najlepšie vyratané % výkonu nemusia vždy korešpondovať s pripravenosťou športovca a veľa krát je nutné na tréningu improvizovať a upraviť tréning, aby bol zachovaný zmysel tréningu, úroveň stimulácie, veľkosť zaťaženia a konečný vplyv na únavu a regeneráciu. Skúsený tréner to vie na tréningu odhadnúť a reagovať okamžite, čím sa môže predísť zraneniu, osvojovaniu si zlej techniky, či pretrénovaniu.

Veľa ľudí si vyberá online trénera podľa množstva fanúšikov, like-ov na instagrame, či podľa jeho výkonov, výzoru a pod. Samozréjme je to jeden z ukazovateľov pokročilosti danej osoby. Naopak nemusí to korešpondovať s vedomosťami, či skúsenosťami, s písaním správnych tréningov, rozdelením intenzít, či technickej vyspelosti. Veľa fitnessákov, alebo instastars vzniklo posledné roky s fitness boomom. Veľa krát trénuju len pár rokov a dopingu pojedli viac ako ty mäsa a ryže. Čo je za ich formou nevidíš, ani ti nemusia povedať. 

Určite chceš aby ťa viedol niekto, kto má možno menšie skúsenosti s naturálnym tréningom ako ty ? 

Cvičíš 3 roky a vidíš, že niekto za 4 roky trénovania je 3x taký ako ty a chceš ho následovať ? To, že naturálne možno drepol 120 Kg a 2 roky už sype sa neprizná. Na jeho instagrame to nenájdeš. Niesu všetci takí. Nájdeš aj trénerov, čo cvičia 10 rokov, aktívne súťažia, prípadne 15 rokov, z toho 10 rokov z "pochopiteľných" súťažných, či iných "osobných" dôvodov používajú "zakazané" látky. Majú ale títo tréneri dosť skúsenosti s naturálnym tréningom? Prešli si všetkými etapami, prekonávaním stagnácie, periodizáciami, rôznymi plánmi, len aby posuvali svoje výkony "čisto" ? S postupom veku telo funguje a reaguje stále ináč, rozdiely v prístupe sa môžu viac líšiť. 

Vybrať trénera si môžeš vždy vybrať sám. Každý preferuje iný štýl, iný prístup, dá prednosť vlastnostiam, ktoré sú pre neho dôležité. Ale osobného trénera si môžeš odlsedovať pri práci s ostatnými, pri jeho vlastnom prístupe a s určitou dôverou a poznaním môžeš dosiahnúť optimálnejší progres na tvoju situáciu v ktorej si. 

V prípade, že potrebuješ pomôcť s tréningom, technikou, stravou, alebo potrebuješ dohľad, môžeš kontaktovať trénerov v IRON Fitness : 

Vladimír Gylánik 

0949 407 965

Vladimír Gylánik

Marek Krčmárik

0948 590 221

Autor : 

Vladimír Gylánik

Vladimír Gylánik

@vladimir.gylanik

Všetky komentáre

Leave a Reply