Sociálne siete - Rakovina vo fitness

Sociálne siete - Rakovina vo fitness

Pozor ! Tento článok je len subjektívny názor autora, ktorého svet sa točí okolo fitness, práca, zábava a taktiež nemalá investícia do vybudovania podmienok pre športový rozvoj a spoločnosť. 

Sociálne siete sú neodmysliteľnou súčasťou väčšiny z nás, najmä mladších ročníkov. Pomer používania jednotlivých sociálnych sieti by sa dal pekne priradiť podľa vekovej kategórie. Problematika dneška sa týka všetkých sieti, predovšetkým Instagramu, ale samozrejme aj YouTubu, či TikToku. 

Ako slúžia sociálne siete, ako fungujú vie každý. Sociálne siete sú veľmi dobrý pomocník, ale zlý pán. Dopad pre spoločnosť je samozréjme individuálny, ale každého človeka stavia do ťažšej role. Či už je to uživateľ sociálnych sieti, alebo nie. Je to fenomén, ktorý sa dotýka priamo každého. 

Sociálne siete majú ľudí spájať, zbližovať s komunikáciou, zdieľať myšlienky, zážitky, udalosti, úspechy. Predovšetkým kladné veci, preto aj môžme vyjadriť len pozitívnu reakciu (negatívnu len komentárom). Okrem ľudí môžme na sociálnych sieťach stretnúť aj rôzne organizácie, spoločnosti, kluby, firmy, záujímové skupiny, ktoré majú združovať ľudí s podobným zameraním a záujmom.Presne takto fungujeme aj my, aby sme prinášali pre vás užitočný obsah, či informácie o fitku. Veľa krát môžu byť pre vás či už naše, alebo iné informácie aj zbytočné, či nezaujímavé, ktoré okrem kradnutia pozornosti nemajú pre vás až taký vplyv. 

Vplyv môžu a majú tzv. influenceri. Sú to používatelia, či spoločnosti, ktoré dosiahli veľkú obľúbu a sledovanosť. Názov by sa dal preložiť ako "ovplyvňovači" . Teda snažia sa nám ovplyvniť našu myseľ, skutky, názor, celé naše smerovanie. Fitness svet má na sociálnych sieťach obrovské zastúpenie a snaží sa nám byť stále na očiach. Stále nám tlačí, ako by sme mali športovať, ako by sme sa mali stravovať, aké váhy by sme mali dvíhať, či ako by sme mali vyzerať. A ako sa vraví aj "100x opakovaná lož je pravda" .

Ako sme spomínali na sociálnych sieťach ( napr. Instagram - ďalej len IG ) je všetko krásne, jedinečné, dokonalé. Zachytený ten najlepši okramih, ktorý možno trval len sekundu, deň, či týždeň. Na IG je ale stále. Priemerný návštevník fitka patrí medzi 3% najbohatších ľudí. (Nie, nejdeme teraz riešiť "svet bohatých" , ani kto koľko zarába, ani riešiť ďalšiu zvrátenú stránku IG - autá , dovolenky , jachty , luxus ) Na svete je 8 miliárd ľudí. Teda patríme k horným cca 240 miliónom ľudí . Teda už len tu je pod nami 7,76 mld ľudí. Uvedomte si, aký sme vo svete nadpriemer. Ak ma IG aktívnu 1 mld uživateľov a povecme každý tisíci uživateľ z tých 240 mil pridá jedinečnú fotku, zážitok, úspech tak máme skoro 1/4 milíona príspevkov. A môžme vynásobiť frekvenciou pridávania príspevkov. Deň za dňom. Môžme vydeľiť množstvom kategórií, aby sme dostali len náš fitness. Číslo teda nemáme, ale pre porovnanie je toho veľmi veľa. Problém je ten, že už sledujeme a porovnávame celý svet. A svet je veľmi veľký. Viď spomenuté čísla. Dosť štatistík a čísel. Pozrime sa na problematiku jednoduchšie. 

Krásne obrázky

Čo je pekné, to predáva. Krásne odfotené fotky, či videá sú atraktívne a zaujímu viac. Avšak obsahovo môžu byť prázdne, prípadne až škodlivé. Rôzne reklamy, cvičenia, ktoré sľubujú efekt, ktorý ale neprinesú. Mnoho influencerov, trénerov dokáže urobiť krásne fotky, ktoré sa tešia popularite, sú ohodnotené, like-ované. Utvárajú obraz u ľudí, že to je to správne. Mnohí sa inšpirujú a bez toho aby si overili fakty, poradili sa s odborníkmi tak sa nechajú zviesť popularitou. Tento problém sa týka ale aj nasledujúcich bodov. 

Perfektné formy

Dosiahnúť perfektnú formu nie je vždy jednoduché. Chce to roky disciplíny v tréningoch, tak aj v stravovaní. Denne ale vysakujú príspevky športovcov, ktorí vyzerajú perfektne. Vzbudzuje to ilúziu, že je to jednoduché, že by sme tak mali všetci vyzerať a koniec koncov, že je to normalné a štandard. Po všetkých tých príspevkoch príde človeku, že aj Coleman keby mal o pár kg viac tak by to bolo fajn. Skreslené predstavy o normále sú už ďaleko fuč. Dennodenne sa pozeráme dookola raz na toho, potom na toho a z toho % sa vždy niekto nájde, kto nám vyskočí a má aktuálne skvelú formu. Niekedy ju ani nemusí mať, môže ju držať pár hodín, či dni a fotky si narobiť na celý rok. Ale to už nikto nevidí. A nevidí ani ako sa k postave dopracoval. K tomu bude samostatný bod. Nie všetci musia siahnúť po dopingu, určite všetci ani nedopujú, ale kto áno a kto nie sa nikdy nedozvieme. A zas máme len skreslené predstavy a niektorí aj depresie. 

Úžasné výkony

Niekomu ide o výzor, iným zasa o výkon. V tejto dobe začína byť normálne ťahať 400 Kg. Hranice sa posúvajú z roka na rok. Vývoj ide vpred a čo bol kedysi skvelý výkon, dnes už je priemer. Bez ohľadu na doping, vďaka väčšej popularite viac a viac ľudí začalo cvičiť metodicky správne. Toto je veľké plus sociálnych sieti, Instagramu, či YouTubu, alebo ďalších. Reklama má aj pozitívne účinky a má to priaznivý dopad aj pre nás, keďže IRON Fitness je zrazu žiadaní, lebo to čo sme rozprávali 6 rokov, od založenia sa ukazuje ako ten správny smer. Žiaľ to negatívum v súčasnosti tých rapidných výkonov je vysoké. 400 Kg dvíha v skutočnosti len pár ľudí, ale príde nám to, že všetci. Každý chce byť silnejší a veľa krát sa konči pri dopingu, či strate radosti z cvičenia. 

Správanie pri cvičení

Žiaľ veľa prvkov z videí a príspevkov je tvorených s iným úmyslom a v inom kontexte. Nie vždy búchanie a trieskanie je aj v realite pri trénovaní športovcov. Žiaľ veľa ľudí si práve z toho berie príklad a nie z toho naučného vo videu. 

Nonstop cvičenie

Zasa prelínanie s dopingom, či nedostatkom skúseností a vedomosti. V 18tich je človek nesmrteľný a aj keď si myslí, že môže trénovať každý deň, dokonca aj na maximum a skúšať osobáky, tak jednoducho nemôže. Na oko sa to všetko regeneruje, ale telo si to pamätá. Nehovoriac ak je človek posilnený podpornými látkami. V tom prípade skutočne môže navýšiť objem práce, tréningovú intenzitu, ale stále potrebuje dosť regenerácie. V 18tich ani neviem ako nadaný a šikovný športovec nemá dostatok vedomosti a skúsenosti aby mohol radiť ostatným. Nemal by veľa krát ani trénovať štýlom, ktorým trénuje, napriek výsledkom. (Aj keď každý má iné priority a niekto na vrcholku pyramídy nemá zdravie, ale výkon)

Followeri ako ukazovateľ kvality

Vyberanie si vzoru, či trénera podľa followerov je bežná vec. Žiaľ neodzkadľuje to vôbec nič, len popularitu danej osoby. Akákoľvek žena, ktorá po tréningu nôh si odfoti výstrih, či po tréningu rúk zadok, má viac sledovateľov ako ktorýkoľvek iný skúseny tréner. Aj keď skutočne môže mať sem tam aj takáto žena vedomosť, či skúsenosť ako trénovať druhých, nie je to veľmi časté (vidíš ak niektoré trénujú len ženy) a ženy, ktoré majú práve tieto kvality sa snažia nimi aj prezentovať. Nie sexistickými fotkami. Pochopiteľne majú menšiu sledovanosť. Rovnaka problematika je ale aj u mužov. Nie každý, kto má perfektnú formu má aj vedomosť. Výkon a aj výzor sa poprieť nedá. Môže byť za tým kus práce, ale nie vždy na to sú nutné vedomosti. Ale často krát je to práve doping, ktorý robí rozdiel a skvelo vyzerajúci tréner dáva hrozné rady svojim zverencom. V praxi som už aj počul : "Teba nebudem počúvať, ty nemáš dosť followerov." Nuž ani lekára si nevyberáš podľa followerov. Tvoj slávny influencer ti síce predá plán za 20 Eur , ale rovnaký plán predá ďalším desiatkam, či u niektorých aj stovkám cvičencom bez zohľadnenia tvojích potrieb a presnému prispôsobeniu tvojích podmienok. Každý rok sú noví majstri sveta, či galaxie vo fitku, čo idú ultra-mega plány toho a toho a na ďalší rok už idú "na výzor" , už nejdú váhy, už nastal problém. Niektorí už ani necvičia a na ďalší rok sa už na nich ani nepamätá. 

Doping

Táto téma je súčasť všetkých bodov. Anabolické androgénne steroidy, AAS, doping, zakázané podporné látky. Je to jeden z kľúčov úspechu ako preraziť na sociálnych sieťach. Bez toho sa len veľmi malej hŕstke ľudi podarilo to, čo ostatnému priemeru keď boli nastrelení. Víťaz Mr.O má ale viac followerov ako najlepší naturál na svete. Aj keď ani nevieme kto to je. Táto problematika naturálneho cvičenia je na samostatnú tému. Každopádne cvičenie bez dopingu je skutočne pre seba a väčšinou to nie je na úspech na IG. VŠETKY top formy, top výkony sú dosiahnuté s dopingom. Nie len v tomto športe, ale vo všetkých ! Nie zo všetkého by sme si mali brať príklad. Je pár športovcov, ktorí sa takouto prezentáciou dokážu finančne zabezpečiť, ale 99% ľudí nie. Stále zo všetkých strán tlačenie dopingu vynára pocit, že je to normálne a bežné. Nie, nie je. Žiaľ mnoho "influencerov" na tom dokonca zarába. Na ľudskej hlúposti a na svojej nenažranosti. Je to ako v politike. Nie každý nám chce dobre a väčšine ide len a len o svoje dobro a prospech. Táto temná strana ma veľmi silnú "lobby" a snaží sa nastaviť určitý normal, či štandard, kde doping je považovaný za automatiku a neškodnú vec (čo samozrejme nie je pravda) . Či sa jedna o predaj AAS, alebo prohormónov, môžme sa s tým stretnúť na našej, či Českej fitness scéne, ale aj v blízkom okolí. 

Vypracovanie, podmienky, štart, rodičia

Ak sa stále ešte aj tak po tom všetko porovnávaš a nie si štastný, že ty si tam, a oni sú všetci niekde inde. Dvíhaju väčšie váhy, majú viac svalovej hmoty, sú technickejší, nosia drahšie oblečenie, chodia na drahších autách, nemusí to odzrkadľovať len a len ich snahu. Nikto im ju samozrejme neberie, lebo samé sa nedeje nič (okrem rastu svalovej hmoty na AAS), veľa krát ale títo ľudia ťažia aj z dobrého prostredia, podmienok, ktoré majú vytvorené okolo seba. Domáce zázemie je dôležité, podpora od rodičov, finančná, časová, venovanie sa. Prístup k športu, pohybu a strave od nízkeho veku urobí veľký rozdiel neskôr. Sú prípady, ktoré sa vypracovali same od 0 , či zo záporných čísel, ale je ich veľmi málo. A nie je to samozrejmosť a ľahká vec. Ak sa ti to nie vždy podarí, nie je to o tvojom zlyhaní. Jednoducho je to až príliš ťažké a veľa krát treba tie správne okolnosti mať, ktoré ti pomôžu, alebo aspoň ťa neznížia. Denno-denne sa s tym stretávam posilke, kde presne vidno pohybové návyky, či stravovacie a vplyv peňazí u mladých. Niekto má ten štart oveľa, oveľa ťažší a úspech je pre neho drepnuť 100 Kg, kým iný dáva na série 200 Kg. 

Kradnutie pozornosti

Nestalo sa to raz, deje sa to už nejaký ten rok, kedy na tréningu pozorujem ako neustále každý pozerá do telefónu. Pokiaľ nemáš rodinu, alebo prácu, kde potrebuješ byť na telefóne, nemáš čo telefón v ruke držať. Sledovanie "stupídnych" videí na sociálnych sieťach nie je trénovanie. Oddych medzi sériou využi lepšie. Aktívny oddych je lepší ako pasívne sedieť so sklonenou hlavou a rozvíjať kyfózu. Ši športovec a nie vykradnutá telesná schránka, čo len čumí do mobilu. Kým ty sleduješ druhých, oni makajú a robia si nádskok pred tebou. Ak si sa ako prvý dočítal až tu gratulujem, vyhral si týždennú permanentku. Aby si nám to potvrdil, zazdieľaj článok, či aktuálny príspevok o článku v príbehu, označ nás a daj tam emotikon palec hore, alebo palec dole, podľa toho, či súhlasiš, alebo nie. Kto bude prvý získa tyždennú permanentku. Ďakujeme za pozornosť a ostáva ti už len pár riadkov...

Každý sme iný, ale neporovnávajme sa. Sociálne siete obmedzte a len sa nimi inšpirujte. Nie je to skutočný svet, po ktorom by ste mali siahať. Dávajte pozor a rozlišujte koho sledujete, aký to ma pre vás prínos. Čo sa naučíte je dôležitejšie ako pekný obrázok. Pozor aj na online coaching. Tie techniky, čo vidno v posilke sú ďaleko od správnej techniky a očividne ich online coach na to kašle. Nechcem sa nikoho dotknúť, ani uraziť, ale rozlišujte kvalitu. Zdravie máte len jedno. Tréning vie napísať každý, techniku riešiť vie len málokto. A kým si myslíš, že na techniku a prístup k zdraviu môžeš kašľať, o pár rokov na ulici len povieš, že už necvičíš lebo "práca" , či iné výhovorky. A to, že si si poškodil zdravie budeš radšej v tichosti skrývať. Hlavne ale cvičte pre seba, aby ste boli zdraví a aby vás cvičenie napĺňalo štastím. Spokojnosť so sebou je prvoradá. Vždy môžte posúvať ciele, ale vždy sa z nich tešte. Mal som možnosť aj trénovať športovcov, ktorí neboli nikdy spokojní, napriek obrovskému pokroku. Stále chceli niečo viac, niečo zázračné. Je to tenký ľad, ktorý sa môže kedykoľvek zlomiť. Nie každý si aj dovolí ísť po ňom, ale život je podstatne dlhší ako tých pár rokov cvičenia.

Autor : 

Vladimír Gylánik

Vladimír Gylánik

@vladimir.gylanik

Všetky komentáre

  1. Teknik Telekomunikasi

    Ako by sme mohli podporiť zdravý a pozitívny prístup k sociálnym sieťam vo fitness komunite, aby sa ľudia cítili motivovaní a inšpirovaní namiesto porovnávania a súťaženia? Visit Us Telkom University

Leave a Reply