7 rád pre začiatočníkov

7 rád pre začiatočníkov

Na úvod začneme troška komerčne, ale zistíš, že nejde len o reklamu, ale o dobrú radu. Prečítaj si, či sa v tom tak troška nenájdeš. 

1. Zváž zaplatenie si trénera

Si prvý krát v posilke, sleduješ ostatných, alebo sa spoliehaš, že kamarát ti ukáže čo máš robiť ? Je to jedna z možností, ale stačí ti to ? Pochopil si, ako máš robiť ten drep, a prečo každý má polohu rúk inú pri tlakoch na lavičke ? Zdá sa ti, že nedokážeš zopakovať techniku tvojho kamaráta ? 

Cvičenie vyzerá jednoducho. Obzvlášť, ak máš talent na pohyb a vieš napodobniť pohyby ostatných. Niekedy ale prevedenie cviku môže vyzerať veľmi podobne, avšak môžeš trénovať inú svalovú partiu, minimálne pomer zapojenia môže byť dosť odlišný. Kamarát ťa vezme do posilky v dobrej vôli, žiaľ každý si potrebuje odtrénovať svoje a nemôže sa ti na 100% venovať. Taktiež nemusí mať všetky vedomosti a skúsenosti s každým typom postavy a pomerom končatín a môže ťa zbytočne nasmerovať zlým smerom a technikou. Ak ťa pošle trénovať na stroje, určite ti chce dobre až sa nenudíš, prípadne trénujete len doplnkový cvik, ale je dosť možné, že ďalší cvik ti vysvetlí až nabudúce, lebo potrebuje čas pre seba. Aj na toto je vo fitku osobný tréner, ktorý sa ti bude neustále venovať, prispôsobi ti techniku presne na teba, vysvetlí ti základné princípy cvičenia a keď obetuješ tých "pár" eur, určite sa ti táto investícia skoro vratí a nebudeš strácať mesiace , kým niečo od druhých poberieš. Nehovoriac o tom, že takto predávané vedomosti od jedného, k druhému vo fitku, sú často zlé interpretované, alebo už aj jednoducho vyvrátené mýty. Tzv.: "bro science" . Vždy sa môžeš dohodnúť s trénerom na individuálnom tréningu, prípadne aj v dvojici, kde sa dá čo najviac dozvedieť o cvičení a taktiež sa dá dohodnúť aj na občasnej kontrole techniky, či napredovania. 

( reklama - pre tréningy kontaktuje @vladimir.gylanik , alebo @marekkrcmarik1 )

2. Vzdelávaj sa

Ak to s cvičením myslíš vážne a hovoríš, že ťa baví, mal by si to dokázať svojim študovaním. Nestačí chodiť 5x do týždňa do posilky. Trénuješ už 5 rokov ? Ešte stále sa máš čo učiť. Vyčleň si denne aspoň hodinu a čítaj študie, sleduj náučne videá (pozor, nie influencerov) . Prípadne sa poraď aj s trénerom. Dobrý tréner ťa dokáže posunúť ďalej, veľa krát vidí to, čo sám prehliadneš, alebo ani na sebe nemôžeš vidieť. Taktiež dokáže analyzovať tvoje slabiny a nastaviť ťa na ďalší progres. 

Technika cvikov, tréningové plány, mobilita, strava, regenerácia je to základné, čím by si mal začať. 

3. Trénuj všetky partie

Prvý rok netrénuješ nohy, lebo ich nie je vidno. Druhý rok necvičíš mŕtvy ťah, lebo si myslíš, že je nebezpečný. Po 4 rokoch stále necvičíš brucho, lebo sa ti nechce. Necvičíš biceps, lebo si "powerlifter" a je to pre teba podradná partia. 

Skôr, či neskôr ťa vždy v tréningu dobehne absencia určitej partie. Z dôvodu dizbalancie medzi jednotlivými svalovými partiami, môžu vzniknúť rôzne bolesti v ramenách , lakťoch , kolenách. Ovplyvnené môže byť celé držanie tela, napríklad aj rozvoj hyperlordózy, následne bolesti v chrbte. Taktiež sa môžeš v tréningu zaseknúť. Táto stagnácia môže byť zapričinená nedostatočným rozvojom rôznych pomocných a stabilizačných svalov. 

Pamätaj, si len taký silný, ako tvoja najslabšia časť !

4. Uč sa cvičiť s činkami

Vyberáš si fitko podľa počtu strojov ? Myslíš si, že začneš na strojoch a neskôr začneš s činkami ? No tak máš to robiť presne naopak. Na instagrame sme rozoberali výhody a nevýhody cvičenia so strojmi. Popozeraj pár príspevkov. Tvoje stabilizačné svaly ti poďakujú a pravdepodobne sa aj vyhneš zopár zraneniam a ubližení. Činky su pre teba dôležité a pre správny a zdravý rozvoj pohybu a pohybovej sústavy. 

5. Dávaj pozor na stravu

Zdá sa ti, že výsledky sú neadekvátne snahe ? Tak ako môže byť zle nastavený tvoj tréningový systém, tak môže byť ešte horší tvoj stravovací systém. Výživa je jednoducho dôležitá a nedá sa bez nej mať všetky benefity cvičenia. Bez dobrej stravy sa tak môžeš akurát lepšie cítiť z pohybu, ak vôbec. So správnou stravou ale dokážeš napĺňať svoje ciele. Redukovať hmotnosť, naberať svalovú hmotu, plánovať maximálny výkon, udržiavať sa v kondícií, či váhe s ktorou sa cítiš dobre. 

6. Neutrať všetky peniaze za suplementy

Prosím ťa, nerob toto :) Tak ako ženy prv ako prídu do fitka si kúpia nové oblečenie, muži objednajú ten najnovší kreatín, testobooster, predtréningovku, (niektorí aspoň proteín) , šejker, rukavice, opasok, bandáže. 

V prvom rade ti treba permanentku do fitka. Ak nevieš ako začať, investuj radšej do trénera. Vďaka nemu naberieš viac kilogramov mäsa, ako keď zješ celý kreatín, aj gainer, aj proteín dokopy. Prvé peniaze putujú na stravu. Keď máš dostatok stravy a tvoj tréning nevyzerá takto : Po Prsia , Ut Chrbát , St Ruky , Št Voľno , Pi Nohy , So Ramená , ne Voľno , v horšom prípade Po Prsia , Ut Biceps , St Prsia , Št Biceps , ... tak ak seriózne trénuješ a máš peniaze naviac, môžeš zainvestovať do minerálov, kĺbovej výživy, vitamíny, proteín na doplnenie bielkovín, či kreatín, ideálne monohydrát. 

7. Začni hneď vo fitku, nestrácaj čas doma a kardiom

A zas najčastejšie počúvam : "najskôr sa doma rozcvičím a začnem až budúci mesiac" , "najskôr schudnem behaním" , "nemôžem prísť úplne slabý do posilky" 

V tejto dobe sa už nerobia fyzické testy, aby ťa pustili do posilky. Teraz sú fitness centrá friendly pre každého začiatočníka, amatéra, kohokoľvek, čo si príde len tak zľahka zacvičiť pre radosť a dobrý pocit. Vážne nečakajte s fitkom. Doma cvičenie je slabé, prehĺbia sa dizbalancie, nie je dostatok možnosti a komfortu cvičenia. Prečo by ste nemali byť silní hneď ? Nechudnite len kardiom. Ťažko sa cvičí s ľudmi, čo su vyhladovaní, vybehaní, artrofovaní, že aj dievča zo základnej školy by bolo silnejšie. Aj chudnutie má svoj systém a práve počas chudnutia je dôležité stimulovať svalové vlákna , aby držali čo najviac svojho objemu a sily. Nechcete sa zbaviť svalov, ale tuku. 

@vladimir.gylanik

Autor : 

Vladimír Gylánik

Vladimír Gylánik

@vladimir.gylanik

Všetky komentáre

Leave a Reply