ŽENY vs. MUŽI  Existujú rozdiely ?

ŽENY vs. MUŽI Existujú rozdiely ?

Cvičenie a fitness životný štýl je čoraz populárnejší nie len pre mladšie vekové kategórie, ale aj pre "nežnejšie" pohlavie. V súčasnej realite v IRON Fitness nevieme s určitosťou povedať ktoré pohlavie je nežnejšie. Pozrieme sa v krátkosti ale, či je rozdiel v cvičení žien a mužov. Mali sme tu možnosť trénovať desiatky žien a dosahovali sme vždy veľmi pekné výsledky. Zhrnieme naše poznatky a pozorovania. Určite sa nechceme nikoho dotknúť, uraziť, prípadne niekoho ponížiť, viesť vojny. Je radosť trénovať, spolupracovať s oboma pohlaviami. Nedalo nám to ale napísať pár bodov.

1. Hlavný rozdiel medzi mužmi a ženami je v cieľoch. 

Ženy zväčša chcú byť štíhle s peknou "ženskou" postavou. Aj keď u nás je zastúpená kategória žien, ktoré ... chcú byť veľké , svalnaté , silné , ale zároveň určite chcú a aj vyzerajú dobre. Ženy majú častejšie práve vyzorové ciele (rozvoj zadku, nôh, šírky chrbta, či ramien, úzky pás) ako výkonnostné a skôr ich dosiahnú, alebo sú spokojné s výsledkami. Nemajú dostatočné športové ambície posúvať výkonnosť vpred. Muži naopak chcú byť väčší , svalnatejší , silnejší. Nároky sú vyššie, k dosiahnutiu výsledkov potrebujú ďaleko dlhší čas a výsledky sú ľahšie meratelné a porovnávatelné. Čo prináša so sebou aj veľmi veľa nevýhod a vytrácajú sa práve pozitíva cvičenia. 

2. Ženy získavajú ľahšie úspech, chválu a hodnotenie dostávajú instantne aj bez výraznejších úspechoch. Ľahšie prerazia na sociálnych sieťach a dokážu z toho profitovať. 

3. Výber cvikov môže byť ten istý. Neexistuje rozdiel, alebo zameranie cvikov pre mužov a ženy. 

4. Neexistuje rozdiel , prečo by ženy a muži mali použivať rozdielnú frekvenciu tréningov, či iný počet opakovaní, alebo inú intenzitu napriek bodu 9.

5. Ženám rastie rýchlejšie sila na začiatku trénovania. Muži potrebujú dlhší čas na adaptáciu na silový tréning. Následne sila a svalová hmota rastie rovnako rýchlo. Môže to byť spôsobené aj životosprávou, zamestnaním, či inými športovými aktivitami. Čím sú ženy staršie keď začínajú s tréningom, tým je výkonnosť na začiatku nižšia. 

6. Ženy majú prevažne silnejšiu spodnú časť tela, zadok, nohy a tým aj mŕtvy ťah, či drepy. Muži majú naopak silnejšiu vrchnú časť tela a sú lepší v tlakových cvikoch. 

7. Muži majú vyššiu perspektívu z hľadiska dosahovania maximálnych výkonov a nárastu svalovej hmoty. 

8. Ženy dokážu urobiť väčší objem práce s intenzitou bližiacou sa maximálnej sile. Majú vyššiu silovú vytrvalosť. Muži majú naopak vyššiu maximálnu silu. 

9. Ženy rýchlejšie regenerujú, čo je zapríčinené hormónom estrogén, ktorý chráni svalovú hmotu pred poškodením. Dokážu odtrénovať viac cvikov počas tréningu. 

10. Ženy horšie reagujú na tréning s nízkou záťažou. 

11. Ženy oplyvajú lepšou mobilitou. 

12. Ženy majú kratšie dráhy pohybu. Nekonečná hádka , kto má výhodu. Vyšší človek, alebo nižší. Podobne to funguje aj u ženách, či už medzi nimi, alebo medzi ženami a mužmi.

13. Ženy majú menštruačný cyklus, môže veľmi ovplyvniť výkon. S dobrým naplánovaním vie pomôcť k tréningu, naopak vie aj tréning odsúnuť. Je to veľmi individuálne. 

14. Rozdielny prístup. Ženy sa viac zameriavajú na techniku, dávajú si pozor na jedálniček, sú ochotné viac investovať do trénerskych služieb. Muži naopak majú snahu dvíhať váhy aj na ktoré nemajú a viac riskujú. 

15. Menej trénuje žien ako mužov. V súčasnosti sa stav dosť vyrovnáva, o čom svedčí aj návštevnosť v IRON Fitness a pri bratí do úvahy aj ženy, trénujúce doma, by sme možno aj mali zvrat v tejto štatistike. 

16. Muži častejšie siahajú po zakázaných dopingových látkach, predovšetkým kvôli bodu 1 a 2. Ženy taktiež uživajú nepovolené látky, avšak v oveľa menšej miere v naších končínách. Môže za to aj nižšie výkonnostná konkurencia. Táto téma si ale vyžaduje samostatný čas a určite si napíšeme viac o nástrahach a dopadoch sociálnych sieti, fitness trendoch, a siahaní po zakázaných látkach. 

V závare si nie že dovolíme, ale tvrdíme, že princípy budovania svalovej hmoty, či už po výkonnostnej stánke, alebo silovej sú vždy rovnaké. Výber cvikov a zvolenie intenzity nie je nijak špecifický určené pre jednotlivé pohlavia a rozdiel v trénovaní žien a mužov je v princípe žiadny. 

Spájanie dvoch rôznych svetov je veľmi zaujímavé v každom odvetví. Jedno bez druhého nemôže existovať a je veľmi fascinujúce byť toho súčasťou a pozerať sa na to práve z fitness stránky . Budeme veľmi radi ak zanecháte komentár, či súhlasite, alebo aké mate vy poznatky, či tieto naše informácie využijete aj vo svoj prospech. 

Autor : 

Vladimír Gylánik

Vladimír Gylánik

@vladimir.gylanik

Všetky komentáre

Leave a Reply